Jin jóga a zbavení se stresu V ČB

15.05.2015 18:00

Není potřeba stále o něco bojovat, vytvářet úsilí. Dovolme si se uvolnit a prostě být.

Stres je možné definovat jako biologickou a psychickou reakci organismu na zátěžovou situaci. Pocit úzkosti a tísně, bušení srdce, tuhnutí svalů, chvění těla, bolesti hlavy, křeče hlodající v břišní dutině…to vše mohou být příznaky stresu, častého průvodce moderního a stále hektičtějšího způsobu života. Uvedené příznaky stresu má na svědomí adrenalin a noradrenalin, který se v našem těle uvolňuje ve stresové situaci. Dlouhodobý stres pak způsobuje vyplavování hormonu kortizolu, což má za následek především ohrožení imunitního sytému organismu.
Zatímco našim předkům zvýšený adrenalin pomáhal zachránit život, když díky němu byli schopni boje nebo alespoň spásného útěku, nám může při našem sedavém způsobu života naopak uškodit. Nahrává tomu i současné všeobecné soustředění se na výkon. Sezení a fyzická nečinnost způsobuje hromadění adrenalinu a noradrenalinu v těle. Následuje vznik úzkosti, strachu, agresivity a psychosomatických poruch jako vysoký krevní tlak, srdeční arytmie, akné, ekzémy apod.

Jóga jako celostní disciplína pracující s naším tělem, myslí, psychikou, i spirituální složkou je výborným pomocníkem při uvolňování stresového napětí, nacházení ztracené rovnováhy, uvědomování si své podstaty. Hlavními nástroji jógy jsou pozornost a dech. V jin józe, kde je každá ásana držena po dobu několika minut, máme dostatečný prostor a čas vnímat se s plnou pozorností z pozice nehodnotících pozorovatelů, sledovat své reakce na přicházející výzvy (fyzický diskomfort, emoční a mentální turbulence…), pozorovat vliv prožívané situace na dech a také vliv dechu na prožívání dané situace. 
V průběhu workshopu projdeme společně sérií ásan, z nichž některé budou i přes svou jednoduchost náročnější, ukážeme si však i pozice vyloženě „destresující“, které se dají praktikovat samostatně jako akutní terapie při pociťovaném stresu. Pomyslnou červenou nití táhnoucí se workshopem bude však náš dech, ke kterému se budeme vracet v každé z jinových ásan. Naše setkání bude zakončeno harmonizující pránajamou a hlubokou vedenou relaxací. Při jin józe naše tělo negeneruje příliš tepla, proto možná využijete i mikinu a ponožky.

 

Kdy? 15.05.2015, 18:00 - 20:00

Kde? ThinkYoga, Krajinská 31, České Budějovice

Za kolik? 300Kč (rezervace přes studio nutná)