Izrael: jógová mozaika ze Svaté Země

31.12.2016 10:54

Izrael: jógová mozaika ze Svaté Země

(článek pro Jóga Dnes 1/2017)

 

Izrael se v poslední době stal jedním z nejživějších center praxe jógových ásan na světě. Možná je to dáno tím, že většina Izraelců se ve věku kolem dvaceti až třiadvaceti po dokončení povinné vojenské služby vydává na několik měsíců do Indie, kde mají možnost nahlédnout do kolébky celé disciplíny. Možná je to to také tím, že obyvatelé Izraele, tohoto pulsujícího konglomerátu protikladů, si uvědomují, že je možné balancovat intenzitu své země a svých životů a nacházet každodenní rovnováhu pomocí jógy a meditace. Či možná je to izraelská otevřenost k módním, funkčním (a dobře vypadajícím) aktivitám…každopádně józe se zde věnuje velká část populace a stala se součástí každodenního života. Jaká jsou specifika jógy v Izraeli? Proč a za kým a kam se do Izraele za jógou vydat? Jakým výzvám čelí izraelští jógoví učitelé a jógové komunity? Pojďme společně nahlédnout blíže na několik střípků této blízkovýchodní jógové mozaiky.

 

 

 

Jóga na pláži, jóga v parku, jóga v poušti

Na jógu narazíte všude - od Golanských výšin až po Eilat u Rudého moře. University pořádají ve zkouškovém období speciální workshopy pro studenty, aby tak napomohly jejich mentálnímu uvolnění, jóga se rozšiřuje do prestižních podniků, kde je možné v polední pauze protáhnout tělo a zklidnit mysl uprostřed rušeného dne, na pláži v parku můžete potkat skupinky poklidně jógujících seniorů vedle rozdováděných akrojogínů předvádějících téměř až cirkusové kreace. Díky slunečnému počasí se dá jóga praktikovat venku téměř celoročně.

Atraktivita jógování na pláži není obecně příliš zpochybňována. Telavivské městské pláže vypadají někdy jako živá výstava 'Ásany od A do Z' a také okolí Galilejského jezera či Mrtvého moře má

pro jogíny nepopiratelné kouzlo.

 

Možná ale, že když se řekne Izrael, vybaví se vám jako jedna z prvních asociací poušť. Máte pravdu a nemusí to být asociace nehostinné pustiny. V Izraeli je pouští hned několik, každá má jiného ducha a své kouzlo a jóga v pouštní krajině je často velmi hlubokým do nitra jdoucím zážitkem. S Inbal Dori (www.DesertFlowYoga.com), která působí jako učitelka jógy v Be´er Shevě, v ‘hlavním městě Negevské pouště‘, jsme probíraly specifika praxe v pouštní krajině. Inbal se mi svěřila: „Před několika týdny jsem se vrátila z učitelského výcviku Mindfulness Based Stress Reduction ve Španělsku. Když jsme přijížděli do místa našeho retreatu v jižním Španělsku, kde je vše o něco méně zelené než jinde v Evropě, moje kamarádka ze Švýcarska v úžasu pronesla: ‚Svatá dobroto, tady všechno usychá a umírá!‘ ‚Tak to nevím‘, pomyslela jsem si, ‚když jí tyto odstíny zelené připomínají konec světa, jak by reagovala na poušť. Možná, že ta by se zdála jako prvopočátek všeho času….‘.

Nekonečné odstíny červené, žluté a béžově nás obklopují ze všech stran. Všude je klid. Společníky nám tam jsou krásná zvířata jako antilopy, velbloudi a sokoli. Není to vysněné prostředí pro meditaci a praxi ásan? Pro mne rozhodně ano.

Já mohu souhlasit, že praxe v Negevské poušti je skutečným zhmotněním klidu. Mysl zde může prožít stavy pokojné vyrovnanosti snáze než kde jinde. A Inbal dodává: "A Izrael je na Blízkém východě také jedinou zemí, kde má člověk přístup do krajiny tohoto ražení s komfortem a zázemím značně rozvinuté moderní země. Proto je zde možné dopřát si praxi s úchvatným výhledem na Ramon Crater, jen pár kroků od zázemí s příjemnými restauracemi a vybavenými toaletami, takže se člověk nemusí starat o zajištění základních potřeb, může se jen ponořit do rozjímání, naslouchání svému srdci, dechu a duši v hlubokém klidu pouštní krajiny.“

Osobně mohu doporučit také Pouštní ášram (www.desertashram.co.il) v Aravské poušti, kde se dá strávit několik dní či týdnů, můžete se zde zapojit do dobrovolnického programu, účastnit se vedených jógových a seberozvojových workshopů a meditací, či se jen ponořit do vlastní praxe.

Jógová centra, jógoví učitelé

 Zejména nikdy neusínající Tel-Aviv, ale také historický Jeruzalém a přístavní Haifa nabízí velký výběr jógových studií, kde můžete narazit na vynikající izraelské jógové učitele (samozřejmě i na ty průměrné – stejně jako všude na světě), ale studia často hostí též renomované mezinárodní jógové lektory a můžete se zde zúčastnit velmi kvalitních kurzů pro učitele jógy.

 

Já se do Tel Avivu vždy ráda vracím za svými učiteli, Shakti Mhi a Pepe Danzou, u kterých jsem studovala, když ještě působili ve Vancouveru. Shakti a Pepe vedou Prana Yoga College (www.pranayogacollege.com), mezinárodní školu pro učitele jógy a překrásné jógové centrum přitahující studenty z celého světa. Kolem Prana Yoga College se vytvořila za několik let jejího fungování v Tel Avivu živá a pospolitá jógová komunita. Shakti Mhi říká: „Snažíme se prohlubovat znalost studentů jógy přesahující jen fyzické cvičení ásan. Vnímáme, že klíčové je vytvořit komunitu s podobným duchovním naladěním, jejíž členové se budou navzájem podporovat. Ve světě, kde jsou stále velkou hybnou silou peníze, je to výzva - studia soutěží o klienty, učitelé o studenty. Není pochyb, že se jóga stala byznysem. Většinou, i tady v Izraeli, mají jógové komunity daleko do toho, aby fungovaly jako jednota, aby byly v unii. Jednota se často odehrává jen na úrovni slov, nikoliv činů. V srdcích lidí, jako ideál, možná ano. Když pak však přijde na reálný život, vnímám stále hodně oddělenosti, separace. Ale to je v pořádku, to je proces. Můžeme na tom každý pracovat zevnitř.“

Většina lekcí je v Prana Yoga College vedena v hebrejštině, ale několikrát týdně je v rozvrhu též jóga v angličtině. Na své si přijdou zastánci klasické hatha jógy a opravdovým zážitkem je „Yoga Experience“ – jógové praxe vedené Shakti za doprovodu Pepeho improvizace na celou škálu „léčivých“ hudebních nástrojů, po které vnímáte zharmonizování každičké buňky v těle.

Nejpopulárnější jsou však v Izraeli styly jako Ashtanga Vinyasa a Iyangar, na ty je možno natrefit téměř na každém rohu. Jeruzalémské Iyengar Yoga Centre (www.iyengaryogajerusalem.com) či Kundalini Yoga Centre (www.yogayoga.co.il) jsou jistým přístavem pro následovníky těchto stylů, za centrum Ashtangistů bych označila rychlý Tel Aviv, kde však najdete například i Sivananda Yoga Centre (www.sivananda.co.il). Mým tajným telavivským tipem, který může rozšířit vaše jógové obzory, je však  jóga s Nieke Franken (www.myinerbalance.net).

 

 

Nieke je inspirativní a z řady vyčnívající učitelka jógy, do jejíhož ranku spadá terapeutická jóga, experimentální vinyasa, zabývá se též prací s fasciemi, návratu k přirozenému a funkčnímu pohybu a v neposlední řadě vede učitelské kurzy dětské jógy (www.kiddingaroundyoga.com), kterou také vyučuje v sociálně slabších komunitách.

Nieke, která žila a učila jógu na mnoha odlišných místech světa, jsem požádala o kritický pohled na specifika jógy v Izraeli: „Myslím, že jóga se zde stává stále populárnější díky tomu, že je viděna jako nástroj na zklidnění sebe sama. Lidé v Izraeli to chtějí…a také to potřebují. Způsob, jakým je však často jóga interpretována v realitě, je velmi ortodoxní a striktní. Dynamické styly jógy a akro jóga jsou velmi populární, zatímco například po lekcích jin jógy a restorativní jógy musíte chvíli párat. Pro hodně praktikujících je zde důležité ukázat se - performance. Systémy jako Ashtanga a Iyengar jsou interpretovány velmi striktně a doslovně, s daleko menším prostorem pro modifikace, než v Evropě, Oceánii či USA. Takže realita je pak někdy taková, že je to tvrdá disciplína a možnost předvést se, co vede lidi k praxi jógy. Vlastně kdybych to mohla přirovnat, je to trochu jako v armádě. Ale protože image jógy je zdraví a klid, zdá se, že někteří praktikující za to podvědomě své reálné motivace skrývají.“

Je pravda, že není od věci pro každého z nás se někdy zamyslet nad motivacemi, které nás k józe vedou, nad tím, čemu přikládáme váhu a s jakými záměry k praxi jógy přistupujeme.

 

Jógové retreaty v Izraeli

A ať již chápeme jógu jako svůj životní styl, nebo jako nástroj k protažení těla a zklidnění mysli, v Izraeli si můžeme nalézt to své.  Na popularitě pomalu nabývají několikadenní jógově - meditační retreaty do Negevské pouště, či k Mrtvému moři kde má člověk možnost opravdu se ponořit do sebe sama a prohloubit vlastní praxi. Oblíbenými se stávají jógově-cestovatelské výpravy, ve kterých každodenní ranní praxe funguje k naladění se na sebe sama a ukotvení se ve svém středu před vydáním se do víru poznávání světských i svatých míst této pestré a intenzivní země, její přírody, výborné kuchyně i po tisíciletí se vrstvících a mísících stop různých kultur a civilizací. Pokud by to lákalo i vás, na putování po Izraeli se můžeme vydat také společně. Ve spolupráci s Puzzle Israel Tours (www.puzzleisrael.com) chystám v roce 2017 dvě jógově-cestovatelské výpravy z Čech do Izraele, zažít jeho kulturu, moře i poušť, ochutnat spektrum jeho podmanivých chutí od granátových jablek až po nejlepší hummus na světě a samozřejmě též praktikovat jógu. Více na www.yogaharmony.cz.

 

Izrael a jeho jógová scéna má tedy určitě co nabídnout i vám. Stačí si vybrat, který střípek z jeho pestré mozaiky bude rezonovat nejvíce právě s vámi. Navíc příležitostí k setkání se zmiňovanými izraelskými učiteli bude v tomto roce několik i v Čechách. Letos v srpnu se Shakti a Pepe vydají již poněkolikáté do České republiky, aby zde vedli rezidenční kurz pro učitele jógy, s Nieke se také budeme moci v létě setkat při workshopu „Fascia in Motion“ v pražské Jógovně nebo v českobudějovickém studiu ThinkYoga.

 

……

 

 

Pár dalších fotografických střípků:

Foto (Paul Goldman, 1957): Slavná fotografie jednasedmdesátiletého zakladatele židovského státu Ben-Guriona ve stoji na hlavě v plavkách na pláži v Herzilyi (a je podle ní vytvořená socha stojící na pláži v Tel Avivu) se vryje do paměti každému, kdo ji uvidí. Nicméně je potřeba uvést na pravou míru, že David Ben-Gurion byl stoupencem zejména Feldenkreisovy metody - jeho učitelem byl sám zakladatel metody Moshé Feldenkrais.

 

 

 

 

 

Nedogmatický přístup k Ashtanga Vinyasa józe zastává i jeruzalémský rodák Doron Hanoch (www.doronyoga.com), se kterým se v Izraeli můžete setkat již většinou jen na jaře, kdy zde vede kurzy pro učitele jógy. Jinak je tento znalec ajurvédy, student zenu a autor několika na jógu a výživu zaměřených knih se svým charakteristickým úsměvem na tváři zakládá jógové centrum v Guatemale, učí v Kalifornii a pořádá jógové retreaty v Nepálu.